Mindannyian azt szeretnénk, hogy hajunk egészséges, dús és ragyogó legyen, és ez lehetőleg így is maradjon. Sok ember azonban kénytelen szembenézni azzal, hogy elkezd ritkulni a haja, kopaszodni kezd, ezért megpróbál mindent megtenni annak érdekében, hogy a kopaszodást megállítsa, még jobb lenne a kopaszodás visszafordítása. De vajon van erre mód? Lehetséges a kopaszodás visszafordítása? Erre keressük a választ ebben a cikkben.
A kopaszodás okai, lehetséges-e a kopaszodás visszafordítása?
A kopaszodásnak, hajhullásnak számos oka lehet. Nézzük meg, melyek ezek az okok, mikor lehetséges a kopaszodás visszafordítása!
Hajhullás stressz miatt, itt esélyes a kopaszodás visszafordítása
Érzelmi és fizikai stressz is lehet a hajhullás oka, mivel ilyenkor ugyanis fokozódik a szervezetben a kortizol az adrenalin és a noradrenalin termelődése, amelyek miatt a szív gyorsabban ver, a vérnyomás megemelkedik és az izmok megfeszülnek. Ezek aztán hatással vannak a bőr ereire, amik összehúzódnak, emiatt romlani kezd a hajhagymák tápanyag- és oxigénellátása, ami aztán végül a hajhullás kialakulásához vezet.
Erősebb hajhullást és súlyosabb tüneteket okoz a folyamatos idegeskedés és túlterheltség hatására kialakuló, immunbetegség szerű alopecia areata. Az autoimmun bőrbetegség következményeként a fehérvérsejtek megtámadják a hajtüszőket, s a haj kiterjedt foltokban hullani kezd. A tünetek átterjedhetnek a test többi részére is, a szemöldök, arcszőrzet, vagy akár a testszőrzet hullását okozva. Az esetek nagy részében az érintettek maguktól meggyógyulnak, a szőrzet és a haj teljes felületen újra növekedésnek indul. Ehhez persze az is szükséges, hogy tudjuk, a mi hajhullásunk stressz következtében alakult ki, ekkor tudunk hatékonyan fellépni ellene, megkeresni a lelki okokat, hogy a kopaszodás visszafordítása eredményes legyen.
Gyógyszerek szedése okozta hajhullás esetén van esély a kopaszodás visszafordítására?
Vannak bizonyos gyógyszerek, amik okozhatnak hajhullást, akár erős hajhullást, kopaszodást is. Ezek a gyógyszerek azok, amiknél figyeljünk rá, hogy milyen hatással van ránk, illetve amikor kivizsgáltatjuk az erős hajhullásunk okait, figyelmeztessük a szakorvost, ha az alábbi gyógyszerek közül szedünk valamit:
- az antidepresszánsok
- gyulladásgátló szerek (szteroid és nem szteroid)
- antibiotikumok
- koleszterincsökkentők
- pajzsmirigyhormont gátló szerek
- véralvadásgátló szerek
- szívgyógyszerek
- anabolikus szteroidok
- citosztatikus gyógyszerek (sejtmérgek)
- savtermelést gátlók
- fájdalomcsillapítók
- fogyókúrás gyógyszerek
- fogamzásgátló tabletta (férfi hormon tartalmú)
Természetesen nem minden gyógyszer okoz erős hajhullást, vagy kopaszodást ezért érdemes – szakorvossal egyeztetve – egy másik gyógyszert is kipróbálni, mielőtt úgy döntünk, felhagyunk a tabletta szedésével. Ha a kopaszodásunk oka kimutathatóan valamilyen gyógyszer szedése, akkor van lehetőség a kopaszodás visszafordítására, mivel nem biztos, hogy egy-egy gyógyszert örökké szednünk kell, vagy áttérhetünk egy másik tabletta szedésére.
Betegség miatti hajhullás – van esély a kopaszodás visszafordítására?
Különböző betegségek is okozhatnak kopaszodást, többek között az alábbiak:
- a pajzsmirigyműködés zavara
- cukorbetegség
- fertőzések, pl. súlyos tüdőgyulladás
- krónikus, gyulladásos betegségek, pl. Crohn betegség
- a fejbőr gyulladásával járó betegségek, mint a pikkelysömör vagy a seborrhea
- különböző daganatos betegségek
- SLE (szisztémás lupus erythematosus)
- vérszegénység
- májbetegség
- bulimia és anorexia
Ha a hajhullásunk betegség miatt következett be, a kopaszodás visszafordítása kizárólag abban az esetben lehetséges, amennyiben olyan típusú a betegség, amiből van esélyünk a felépülésre.
Több fajtája van a kopaszodásnak, nézzük meg, melyek ezek, és mikor lehetséges a kopaszodás visszafordítása!
- Diffúz hajhullás – lehetséges a kopaszodás visszafordítása?
Diffúz hajhulláskor a haj egyenletesen hullik az egész fejbőrről és nincsenek körülhatárolható, hajhiányos területek. A diffúz hajhullás nem egyenlő a foltos hajhullással, ebben az esetben sokszor az erős hajhullás mellett el is vékonyodnak a hajszálak, de a hajhullásnak ez a formája nem vezet teljes kopaszodáshoz, tehát diffúz hajhullás esetén lehetséges a kopaszodás visszafordítása.
Mik a diffúz hajhullás okai?
A diffúz hajhullás lehet gyengébb, vagy erősebb. Az diffúz hajhullás okai sokfélék lehetnek, betegség és akár helytelen életmód is szerepet játszhat a kialakulásában.
Diffúz hajhullás okai közt szerepelhet még:
- dohányzás
- erős UV sugárzásnak sokáig kitett fejbőr
- anyagcserezavarok
- gyulladásos állapotok
- vérszegénység
Nőknél a diffúz hajhullás oka sokféle lehet, de mindenképp érdemes időt fordítani arra, hogy megtaláljuk az okokat, mert csak úgy tudunk fellépni hatékonyan a hajhullás ellen, úgy lehetséges a kopaszodás visszafordítása, ha megtaláljuk a hajhullás okát.
Terhesség
A hajhullás oka lehet a terhesség is. A terhesség során szervezetünkben hormonális vihar tombol, ezt anyukaként megtapasztaltuk már. Sőt, a tápanyag igényünk is felborul. Csontjaink, fogaink, bőrünk is árulkodhat erről. Hajunk a 4-5. hónapig szokott hullani ilyenkor. Ha a hajhullás oka a terhesség, jó hírünk van: a terhesség után ez rendszerint helyreáll.
Klimax
Általában a nők 45-50 évesen kezdenek el szembesülni a menopauza tüneteivel, ami szintén lehet a hajhullás oka. A klimax a hajunkra is hatással van, mert a hajhullás felgyorsul a férfi hormonok megjelenésével. A másik kellemetlen velejárója a változó kornak, hogy testünk egyéb területein a szőrnövekedés megerősödhet.
Fogyókúra, diéta
A hajhullás oka lehet, ha egy fogyókúra során nem ügyelünk a tápanyag szükségletünkre (vitamin, fehérje, ásványi anyagok). Ebben az esetben a hajhullás figyelmeztet minket arra, hogy valamit nem jól csinálunk. Ha a fogyókúra vagy a diéta a hajhullás oka, szerencsére könnyen kezelhető, csak vissza kell térni a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz.
Évszakok váltakozása
A hajhullás oka lehet az évszakok változása is. Egy a Dermatology journalban megjelent svéd kutatás kimutatta, hogy az ősszel bekövetkező hajhullást a nyáron megnövekedett hajnövekedés okozza, (amit a saját szervezetünk tesz az UV sugárzás ellen). Ez a szezonális hajhullás általában nyár végén, ősz elején következik be, ez ellen nem sokat tehetünk, azon kívül, hogy a megfelelő módon ápoljuk a hajunkat.
Tavasszal is van egy ilyen ciklus, amikor több hajszálunk hullik ki, ez azért lehetséges, mert amikor világos van, a melatonin termelés csökken. A melatonin egy olyan hormon, ami főszerepet játszik a hajhagymák egészséges működésében
Sok nő tapasztalja meg, hogy a fogamzásgátló tabletta elhagyása után kezd hullani a haja. Ez a hormonszintek változásával van összefüggésben.
- Hegesedő hajhullás – lehetséges a kopaszodás visszafordítása?
A hegesedő hajhullás más néven scarring alopecia esetében általában a hajhullás maradandó kopaszodáshoz vezet, nem lehetséges a kopaszodás visszafordítása. Ilyenkor a fejbőr kisebesedik, a felületen megritkul a haj és kialakulnak a hajhiányos területek. A gyulladásos fejbőrnél hegesedéssel gyógyul a bőr, ez esetben a hajhullás visszafordíthatatlan, gyógyítása nem megoldható, mivel a hajhagymákat elpusztítja. Ebben az esetben egyetlen megoldás létezik, a hajbeültetés, ami végleges megoldást nyújt.
Mik a hegesedő hajhullás okai?
- autoimmun betegségek,
- a fejbőr gombás, vírusos, bakteriális megbetegedése,
- hajtépés
- szőrtüszőgyulladás,
- kémiai, fizikai trauma (égés, vegyszer okozta marás, horzsolás, fagyás, koponya és agyműtétek)
- nyomás (sapka, kalap tartós viselése)
- Hormonális/genetikai hajhullás – lehetséges a kopaszodás visszafordítása?
A genetikai eredetű hajhullás legtöbbször a férfiakat érinti. Sőt, a férfiak kopaszodásának 90-95%-a genetikai eredetű. Általában 30-40 éves korban kezdődik, először két oldalt a homloknál, majd a hajvonal lépésről lépésre hátracsúszik, és kialakul a jellegzetes “M” forma, manapság úgy is hívják, hogy “mikegeresedés”, ami talán elsőre viccesnek hangzik, de az érintettek nem biztos, hogy nevetnek rajta. .
Mi az oka a hormonális hajhullásnak?
Ha androgén (férfias) típusú hajhullásról van szó, a hajhullás oka az, hogy a tesztoszeron nevű hormon az 5 alfa-reduktáz enzim hatására átalakul 5 alfa-dihidrotesztoszteronná (DHT), ez pedig serkenti a faggyúmirigyek működését. Nem csak a faggyúmirigyek működése gyorsul fel, hanem a haj növekedési ciklusa is, emiatt lerövidül az aktív növekedési fázis és a hajtüszők kimerülnek. A hajhagymák tulajdonképpen egyre kisebbek lesznek a DHT hatására, ez okozza a rövidebb és vékonyabb hajszálakat.
A férfiak kopaszodásának legfőbb okaként a genetikát szokták okolni, ami örökletességet jelent, ilyenkor játszódik le a fentebb leírt jelenség, vagyis a hajhullás oka a DHT hormon túlműködése, megnő a szervezetben a DHT hormon szintje, ami végül hajhulláshoz vezethet.
A hormonális hajhullás nem gyógyítható, ez már egy visszafordíthatatlan, bár természetes folyamat, a kopaszodás visszafordítása egyetlen módon lehetséges, hajbeültetéssel.
Van-e bármilyen módszer a kopaszodás visszafordítására?
Ételek, amik a DHT hormonra hatnak
Vannak természetes megoldások a hajhullás ellen, például az étkezéssel hathatunk bizonyos fokig a DHT hormonra, együnk olyan ételeket, melyek sok cinket tartalmaznak. Ilyen ételek például a
- máj
- brokkoli
- rákfélék
- vörös húsok
- zabpehely
- tojássárgája
- kakaó
DHT blokkoló gyógyszerek
Léteznek kémiai hatóanyagok, ún. DHT blokkolók is, amik szintén a DHT hormon termelődésének csökkentéséhez járulnak hozzá. Jelenleg két klinikai gyógyszer van forgalomban, ami DHT blokkoló, név szerint Finasteride és Minoxidil. Ezek a gyógyszerek finaszterid hatóanyagot tartalmaznak, amiknél megfigyelték, hogy egyes pácienseknél csökkent, vagy megállt a hajhullás. Eredetileg prosztata megnagyobbodásban szenvedő férfiaknak írták fel ezeket a gyógyszereket, de hajhullás kezelésére is elkezdték alkalmazni. Mindkét gyógyszer a hormonháztartást befolyásolja, ezért a mellékhatás libidócsökkenés, rosszabb esetben impotencia is lehet.
Mezoterápia
A mezoterápiás hajkezelés jelenleg a legjobb módszer arra, hogy a fejbőrbe célzottan juttasuk be a hatóanyagokat. A mezoterápia során az orvos a hatóanyagokat egyenletesen, körülbelül egy centiméteres távolságonként juttatja a fejbőr alá egy vékony tűvel. Egy speciális mezoterápiás mikrotűvel lehet célzottan a hajhagymákhoz juttatni az anyagot, mivel ez 2-3 mm mélyen található. Az alapos kezeléshez 1-1,5 cm-es távolságonként kerül bejuttatásra az egyénileg elkészített hatóanyag-készítményt, ami tartalmazhat vitaminokat, tápanyagokat, DHT blokollókat, vagy bármilyen speciális hatóanyagot, ami serkenti a hajnövekedést.
Bár a fentebb leírt módszerek jók lehetnek abban, hogy valamennyire serkentsék a hajnövekedést, a kopaszodás visszafordítása azonban ezekkel sem megoldható.
Hajbeültetés – az egyetlen módszer a kopaszodás visszafordítására
Ahogy láthatjuk, a genetikai/hormonális és a hegesedő hajhullás esetén a kopaszodás maradandó, sem a DHT blokkolók, sem a mezoterápia nem ad végleges megoldást a kopaszodás visszafordítására. Egyetlen módszer létezik a kopaszodás visszafordítására, a hajbeültetés. Nagyon sok férfi és nő választja ezt a megoldást, mivel garanciát* vállalunk arra, hogy a beültetett haj tartósan ott marad, nem kell többé a kopaszodással foglalkozni, újra boldogan és elégedetten tudunk a tükörbe nézni!
*Amennyiben klinikánkon végezteti a hajbeültetést, és a be nem fogadott hajszálak mennyisége eléri a 10%-ot , akkor mi ingyen pótoljuk a hajszálakat. (megjegyzés: a több száz páciensünk ellenére se fordult ilyen még elő)